Omnichannel jako strategia sprzedaży i nowy trend w 2020 roku

Obecnie żyjemy w świecie wielokanałowym a jako konsumenci jesteśmy zasypywani rożnymi reklamami, których bardzo nie lubimy i staramy się je ignorować. W jaki sposób firma może budować pozytywne doświadczenia swojej marki w tej rzeczywistości? Jak poszerzyć swoje horyzonty i wyjść z ofertą do nowych klientów, nie zasypując ich masową reklamą, której budżety są coraz wyższe?

W 2020 r. jedną z ważnych strategii marketingowych będzie stworzenie dodatkowych kanałów sprzedaży. Strategia wielu kanałów sprzedaży ma za zadanie pozyskanie i dotarcie do nowych klientów, ale również ma usprawnić zakupy dla obecnych klientów firmy. Przykładem tutaj będzie sklep stacjonarny, w którym klienci robią co jakiś czas zakupy. Właściciel sklepu stacjonarnego powinien założyć sklep internetowy, aby klienci mogli również zamawiać towary online, bez wychodzenia z domu. Klienci na pewno docenią zaangażowanie ulubionego sklepu i pozostaną nadal lojalnymi konsumentami.

Omnichannel jako wielokanałowa strategia obejmuje obszary marketingu, które mają za cel: pozyskiwanie klientów, personalizację i mobilność klientów.

Każdy właściciel swojego biznesu musi samemu zastanowić się, które kanały medialne lub punkty sprzedaży są najlepsze dla jego firmy i klientów. Może to być Facebook, w którym posty kierowane są do sklepu internetowego, albo strona internetowa, na której znajduje się newsletter, a za zapisanie się do niego klient uzyskuje rabat. Ogólnie trzeba tak zoptymalizować działanie firmy, aby wyjść jak najbliżej do klienta.

 

 

Przewodnik po marketingu wielokanałowym w 2020 roku

Jeżeli potrzebujesz inspiracji jak opracować plan marketingu omnichannel w 2020 roku, to poniżej przedstawimy krótki poradnik.

Załóż bloga dla swojej firmy

Warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy w założenie swojego bloga, pisanie treści ważnych dla Twojej firmy i potencjalnych klientów. Można pisać o wydarzeniach i rozwoju firmy, ale także pisać poradniki dotyczące oferowanych produktów lub usług. Klienci to na pewno docenią, a praca włożona w pisanie artykułów powinna przełożyć się w oczekiwane rezultaty i przynieść dodatkową sprzedaż.

 

 

Zbuduj silny zespół sprzedaży

Istnieją niekończące się strategie budowy i zarządzania zespołem sprzedaży. Jedną z kluczowych taktyk jest trenowanie ich na kilku strategiach i mierzenie osiągniętych rezultatów. Następnie możesz dostosować swoje działania w oparciu o te wyniki, które faktycznie napędzają sprzedaż i wzrost zysków. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zbudować skuteczny zespół sprzedażowy i zarządzać nim oraz spróbuj osiągnąć swoje cele sprzedażowe zaplanowane na 2020 rok.

 

Rozwiń silną obsługę klienta

Jako ciągle rozwijająca się firma, prawdopodobnie angażujesz się w różne podejścia do obsługi klienta i to dobrze. W dzisiejszych czasach nie możesz zapominać o najważniejszych kanałach, takich jak: czat na żywo, e-mail, media społecznościowe, telefon. Są to niewątpliwie świetne sposoby komunikowania się z klientami, jednak klienci są coraz bardziej wymagający a technologia cały czas się zmienia i warto zastanowić się czy obecna strategia obsługi klienta jest wystarczająca. Nowoczesne narzędzia oferowane przez media społecznościowe i chatboty często pomagają w jeszcze lepszej obsłudze klienta.

 

 

Zwiększ swój udział w e-mail marketingu

E-mail marketing to skuteczna strategia marketingowa pozwalająca na zdobycie nowych klientów i utrzymywanie dobrej relacji z obecnymi klientami. Najlepsze jest to, że praca związana z wysyłką maili może być powiązana ze strategią wysłania SMS-ów, bo za pomocą jednej platformy, np. Freshmail, mogą być te opcje połączone. Strategia ta pomaga budować pozytywne relacje z potencjalnymi klientami, co ostatecznie powinno doprowadzić do zwiększenia sprzedaży. Oczywiście musisz pamiętać, że biorąc pod uwagę obecne przepisy, trzeba mieć zgodę na wysłanie oferty do użytkownika.

 

Nie zapominaj o marketingu SMS

Marketing SMS to bardzo dobry kontakt z klientem, bo SMS jest przeważnie odczytywany od razu i nie umknie jego odbiorcy (nie zostanie przesłany, np. przez klienta pocztowego, do SPAMU). Ale musisz mieć zgodę właściciela numeru na wysyłanie takich SMS-ów. Jednak możesz pomyśleć nad sprytnym pomysłem i oferować przystąpienie do ekskluzywnego klubu, w którym to uczestnicy otrzymują co jakiś czas kupony i zniżki na określone produkty lub cały asortyment. To świetny sposób na przyciągnięcie nowych użytkowników, bo każdy chce być częścią ekskluzywnego klubu i dostawać zniżki i rabaty!

 

 

Buduj więzi z klientami i wykorzystuj do tego nowoczesny live chat

Komunikacja z klientem kiedyś i dziś to dwie różne sprawy, bo tradycyjne podejście do klienta zakładało kierowanie działań marketingowych do ogółu, do wszystkich potencjalnych odbiorców, a obecnie triumfuje personalizacja. Teraz nie opiera się już tylko na komunikacji jednostronnej, ale na dialogu. I właśnie taka obustronna komunikacja firmy z klientem zrewolucjonizowała wszelkie działania marketingowe. Marketing relacji to przede wszystkim dopuszczenie do głosu klienta, uważne słuchanie go i dostosowanie się do jego oczekiwań. To triumf personalizacji oferty oraz postawienie w komunikacji marketingowej nacisku na działania wizerunkowe. Taka bliskość z klientem pozwala na wykorzystanie jego wszystkich sugestii i możliwe szybkie reagowanie na nie. Budowanie więzi przez live chat pozwala klientowi na kontakt z firmą już podczas wizyty na stronie sklepu internetowego lub strony WWW. Dzięki temu e-sklep, do tej pory będący zwyczajną witryną, zyskał możliwość komunikacji. Prowadzenie bezpośrednich rozmów na żywo i reagowanie na pytania oraz wątpliwości klienta na bieżąco, buduje wizerunek firmy otwartej, chętnej do dialogu i pomocy na każdym etapie zamówienia.

 

 

B2B to rosnący segment e-commerce – sprzedawaj online

Producenci i dystrybutorzy już dawno dostrzegli plusy związane z rynkiem e-commerce, dlatego wchodzą coraz mocniej w sprzedaż online, uruchamiając sprzedaż w modelu B2C (ang. business-to-consumer). Swoje hurtownie internetowe prowadzi już większość dużych firm a dzięki współpracy z platformami e-commerce, sklepy internetowe mogą sprzedawać produkty bez ich magazynowania, dzięki Dropshipping – modelu logistycznym sprzedaży przez internet, polegający na przeniesieniu procesu dostawy produktu na dostawcę (producenta, dystrybutora, hurtownię). Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę produktu do klienta.

 

Przenieś swój biznes do Internetu i prowadź własny e-biznes

Prowadząc własny sklep stacjonarny pomyśl o klientach i udostępnij im nowy kanał do sprzedaży online. Dobrym wyborem na dodatkowy kanał sprzedaży, który ma wiele zalet i nie wymaga dużych inwestycji, jest własny sklep internetowy. W dzisiejszych czasach, gdy ludzie są zabiegani i na nic nie mają czasu, większość woli kupować online, bo dzięki temu zaoszczędza czas i pieniądze. Klientów, dokonujących zakupów online przybywa każdego roku w szybkim tempie. Tylko w Polsce rynek e-commerce jest już warty ok. 55 mld złotych, a zakupów online chociaż raz w życiu dokonało ok. 3/4 internautów. Popularność zakupów online wynika głównie z wygody ich dokonywania. Klienci doceniają dostęp do sklepu przez całą dobę, możliwość sprawdzenia cen oraz szybką płatność za kupione produkty. Ale najbardziej cenią sobie to, że zakupy mogą zrobić bez wychodzenia z domu!

Sklep stacjonarny ma ograniczone możliwości w kwestii dotarcia do szerszej grupy klientów. Odwiedzają go tylko ci, którzy mają blisko, lub są przejazdem i znajdują się akurat obok sklepu. Prowadząc dodatkowo sklep internetowy jest się w lepszej sytuacji, bo w internecie tego ograniczenia już nie ma. Użytkownicy internetu mają dostęp do e-sklepu i jego asortymentu niezależnie od tego gdzie się znajdują, wystarczy że są podłączeni do sieci.

Właściciel sklepu internetowego zwiększa prestiż swojej firmy poprzez stworzenie profesjonalnej strony internetowej e-sklepu. Ważna jest jej nienaganna estetyka, profesjonalny wygląd i nowoczesny szablon responsywny – RWD. Ale ważne jest również oprogramowanie sklepu, które ma nowoczesne technologie i integracje z różnymi dodatkowymi kanałami sprzedaży. Założenie sklepu internetowego wymaga wcześniejszego wyboru oprogramowania dla tego sklepu. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych oprogramowań o zróżnicowanym zakresie funkcjonalności. Część z nich jest darmowa (w tym wypadku trzeba mieć zaufanego informatyka lub współpracować z jakąś firmą informatyczną), a za inne trzeba płacić opłaty abonamentowe lub można również kupić oprogramowanie z licencją na własność. Przed wyborem takiego oprogramowania warto je wcześniej przetestować – większość firma daje taką możliwość.

 

 

Znajdź nowe technologie dla swojej firmy

Jeżeli szukasz nowych rozwiązań dla swojej firmy to wiedz, że nie jesteś sam w tych poszukiwaniach. Próba osiągnięcia sukcesu i wyprzedzenia konkurencji jest wyzwaniem dla właścicieli małych i dużych firm w każdym kraju. Kluczem do sukcesu jest często wykorzystanie technologii w biznesie, aby rozwiązać przeszkody napotykane przez mniejsze firmy. Nie tak dawno temu, niektóre technologie takie jak np. boty Messenger i oprogramowanie sprzedażowe, były dostępne tylko dla dużych korporacji o ogromnych budżetach. Dziś technologia stosowana w biznesie i e-biznesie jest dostępna dla wszystkich i może pomóc mniejszym firmom konkurować z dużymi. Wśród nowych technologii w 2020 roku można by wymienić: Boty Messenger, Przetwarzanie języka naturalnego (NLP), Przetwarzanie w chmurze, Internet przedmiotów (IoT), Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona (VR i AR). Więcej o nowych technologiach w e-biznesie i e-commerce, napiszemy w kolejnych artykułach.

 

 

 

Nie masz jeszcze własnego sklepu internetowego?

Chcesz założyć nowoczesny e-sklep wykorzystujący Omnichannel?

Załóż własny e-sklep w dwie minuty i wypróbuj go za darmo, bez zobowiązań!

 

 

 

Masz już własny sklep internetowy ale potrzebujesz profesjonalnej grafiki dla niego?

Możesz wybrać darmowy szablon i dostosować go do swoich potrzeb, lub możesz zlecić nam zaprojektowanie nowoczesnego szablonu RWD.

Zespół profesjonalnych grafików zbuduje e-sklep lub e-pasaż, zgodnie z Twoimi wytycznymi! Sprawdź naszą ofertę.

 

 

 

Obserwuj nas i bądź na bieżąco z nowościami:

 

Masz pytania, opinie lub sugestie? Masz pomysły na nowości w e-sklepie? Napisz do nas »